Příklady

Označte správné odpovědi.

Muž, 27 let, dlouhodobé injekční užívání pervitinu, přichází pro akutní tonzilitidu.

Jaké jsou naměřené hodnoty CD4+ lymfocytů?

Pacientem je 3měsíční chlapeček, má cyanotické zbarvení kůže, poslechový šelest srdce, nízký obsah kyslíku v krvi, časté infekce. Odhalena snížená funkce a počet T lymfocytů. Diagnostikován DiGeorgův syndrom.

Jaké jsou naměřené hodnoty celkových T lymfocytů (CD3+) zjištěné při fenotypizaci periferní krve na průtokovém cytometru?

Půlroční chlapeček má časté bakteriální infekce dýchacího systému (bronchitidy, otitidy, faryngitidy, sinusitidy) způsobené Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae nebo Staphylococcus aureus. Je také velmi náchylný k virovým infekcím. Je prokázána snížená hladina všech tříd imunoglobulinů v periferní krvi. Byla provedena fenotypizace periferní krve na průtokovém cytometru, na fotografii vidíte výsledky naměřených hodnot B lymfocytů (CD19+).

Jaká je naměřená hodnota B lymfocytů (CD19+)?

Pacient, muž 28let, pracoval 3 roky v zahraničí jako číšník. Po návratu hospitalizován pro podezření na infekční mononukleózu, ta se nepotvrdila. V dalším roce vyšetřován pro krční lymfadenitidu. Dlouhodobě má celkové nespecifické příznaky (horečky nad 38,5, noční pocení, nechutenství, průjmy, únavu, úbytek na váze), časté infekce (hlavně virus herpes simplex). Při fenotypizaci periferní krve na průtokovém cytometru byly naměřeny tyto hodnoty pomocných CD4+ lymfocytů.

Vyhodnoť fenotypizaci periferní krve:

Žena 34 let, přichází pro kandidózu jícnu. Vysloveno podezření na onemocnění AIDS, vyšetřeny CD4+ lymfocyty.

Vyhodnoť nález:

loga
Zavřít