Kazuistika 1

Media

(Ascaris lumbricoides) je parazit mírného, subtropického a tropického pásma. K nákaze dochází pozřením vajíčka škrkavky. Larva uvolněná z pohlceného vajíčka záhy opouští střevo, lymfou a krví je zanesena do jater a z nich pak přes dolní dutou žílu přes srdce do plic (9. - 12. den), kde proniká z kapilár do plicních sklípků. Klinický obraz závisí na množství uvolněných larev. V plicích larva putuje vzhůru dýchacím systémem (dráždivý kašel), nakonec je polknuta, dostává se opět do tenkého střeva. Zde už setrvá a dospěje.

Tento vývoj bývá vysvětlován jako fylogenetická reminiscence na migraci mezihostitelem a trvá 50 - 80 dní. Škrkavky střevní trakt dráždí mechanicky i chemicky, ochuzují nás o potravu a svými produkty dokonce inhibují trávení. Klinickým projevem je nechutenství, zvracení, průjmy (enteritis verminosa). Může dojít k ucpání vývodů žlučových cest a slinivky břišní, slepého střeva nebo perforaci střevní stěny. Se živou škrkavkou se lze setkat ve stolici nebo ji pacient dokonce vyzvrátí. Jako rarity jsou popsány případy jejich průniku ve spánku až do dutiny ústní, nosní nebo do Eustachovy trubice.

Diagnostika askariózy se vedle klinických příznaků opírá především o koprologický průkaz vajíček (oplodněná samička jich vyloučí až 200 tisíc za den), sérologického průkazu protilátek se běžně neužívá. Vajíčka jsou velmi pevná se silnou stěnou a typicky zbrázděným obalem, který se barví žlučovými pigmenty hnědavě. Embryu trvá přeměna v larvu za optimálních podmínek 3 - 4 týdny. Vajíčka škrkavky dětské mohou zůstat za vhodných podmínek infekční 5 - 12 let, ale sucho je rychle ničí.

Na fotografii jsou vajíčka škrkavky dětské označena kruhem. Mají typický vzhled, jsou kulatá se zbrázděným (zvlněným) obalem připomínajícím květinu.

Mikroskopický preparát tlustý nátěr podle Kato

loga
Zavřít