Kazuistika 1

Media

Slinivka břišní (pankreas) je úzký, plochý orgán, lokalizovaný hluboko v dutině břišní: za žaludkem a pod játry. Tento orgán má funkci žlázy se zevní a vnitřní sekrecí. Je tvořena exokrinní tkání produkující účinné enzymy, podílející se na trávení tuků, bílkovin a cukrů v tenkém střevě, a dále bikarbonáty, které pomáhají neutralizovat žaludeční kyselinu.

Dále slinivka břišní obsahuje ostrůvky endokrinně aktivní tkáně, která produkuje hormony, jako jsou inzulin a glukagon. Tyto hormony jsou nezbytné pro transport glukózy do buněk v těle.

Za normálních okolností jsou trávicí enzymy vytvořeny a dopraveny do dvanáctníku (první část tenkého střeva) v neaktivní formě. Během akutního záchvatu zánětu slinivky břišní je inaktivace těchto enzymů porušena ještě předtím, než dosáhnou dvanácterníku, a enzymy jsou aktivovány již ve vlastní slinivce břišní. Tím se spouští kaskáda jevů vedoucích k samonatrávení a destrukci žlázy.

Pankreatitida neboli zánět slinivky břišní může být akutní nebo chronická.

U akutní pankreatitidy prokazujeme poškození acinózních buněk. Onemocnění postihuje muže více než ženy. Je spojeno se zvýšenou konzumací alkoholu a výskytem žlučových kamenů. Tyto dva stavy jsou zodpovědné za 80 % všech akutních zánětů slinivky břišní a významně se podílejí i na vzniku chronického zánětu slinivky břišní. U 10 % zánětů slinivky není příčina známa (idiopatický zánět) a u zbývajících 10 % je příčina zánětu slinivky různá, jako např.:

  • virové infekce, např. příušnice, infekční mononukleóza a záněty jater typu A a B
  • zvýšená hladina krevních tuků, zvýšená funkce příštítných tělísek nebo zvýšená hladina vápníku v krvi
  • nádory slinivky břišní
  • operační výkony v oblasti slinivky břišní (jako např. výkony na žlučovém vývodném systému) nebo úraz břicha

Akutní zánět pankreatu je často charakterizován krutou bolestí břicha, která se často šíří z břicha do zad. Postižení slinivky může být různé: od mírného otoku žlázy až po život ohrožující orgánové selhání. Důležitým vyšetřením u tohoto onemocnění je stanovení enzymů, hlavně alfa-amylázy v krvi a v moči, někdy pankreatické lipázy v séru.

Pacientka, 57 let, přišla na pohotovost s bolestmi břicha. Doprovází je nevolnost, zvracení bez pocitu úlevy. Po přijetí na lůžkové oddělení bylo provedeno vyšetření krve, které ukázalo výrazný vzestup alfa-amylázy, CRP a glykemie. Kleslo kalcium. Při vyšetření ELFO byly zvýšené alfa1 globuliny a snížené alfa2 globuliny. Byla potvrzena akutní pankreatitida.

Obr.: ELFO akutní pankreatitida

loga
Zavřít