Příklady

Označte správné odpovědi.

Pacientka, 54 let, uvádí poruchu polykání, má sucho v ústech, má zduřené slinné žlázy, stěžuje si na pálení očí a bolest kloubů. Byla jí odebrána krev na stanovení autoprotilátek proti součástem ENA s podezřením na Sjögrenův syndrom. Zároveň byla provedena aglutinace na nosiči (želatinové partikule) pro průkaz přítomnosti revmatoidního faktoru. Vzorek pacientky je v řádku A.

Vyhodnoť nález:

Muž, 56 let, se základním hematologickým onemocněním (hemoblastózou), měl dýchací potíže, uzavřeno jako pneumonie. Nyní přichází pro bolest hlavy, horečky, zjištěny meningeální příznaky. Odebrán likvor na průkaz antigenu kvasinky Cryptococcus neoformans latexovou aglutinací.

Vyhodnoť nález:

Muž, 28 let, cizí státní příslušník. Vyšetřen na kožní klinice, potvrzena diagnóza gonorea. Odebrána krev na stanovení protilátek proti syfilis. Na fotografii TPPA reakce. Vzorek pacienta se nachází v řádku A.

Vyhodnoť nález:

Muž, 34 let, vězeň, zaslána krev na preventivní vyšetření syfilis metodou TPPA. Vzorek se nachází v řádku E.

Vyhodnoť nález:

Žena, 57 let, udává bolesti drobných kloubů ruky, bolesti na čas odezní a opět se vrací. Udává ranní ztuhlost kloubů, kterou je možné rozcvičit. Kloub je zduřelý, teplý, bolestivý. Jsou patrny deformity, stočení prstů ruky na malíkovou stranu. Vysloveno podezření na revmatoidní artritidu. Odebrána krev na vyšetření revmatoidního faktoru metodou aglutinace na nosiči. Vzorek se nachází v řádku C.

Vyhodnoť nález:

loga
Zavřít