Kazuistika 3

Media

Onemocnění břišním tyfem se projevuje vysokou horečkou 39-40 °C, bolestmi hlavy, nechutenstvím, malátností, vyrážkou, bolestmi břicha. Tyto příznaky jsou dále spojeny s ospalostí, vyčerpaností, zřetelně zastřeným vědomím během dne a noční nespavostí. K průjmu dochází jen ve dvou třetinách případů, častěji se objevuje zácpa. Klinické příznaky u léčených pacientů rychle ustupují během 2-5 dnů. Onemocnění však může být provázeno komplikacemi, jako je například krvácení do střev, vzácně i protržení střev, zánět pobřišnice nebo zánět žlučníku.Často dochází k přežívání salmonel ve žlučníku, což vede k bacilonosičství. U dětí bývá průběh břišního tyfu mírnější, naopak u starších osob toto onemocnění doprovázejí komplikace.

Zdrojem nákazy je jen nemocný člověk nebo bacilonosič. Přenos původce je silně závislý na hygienických podmínkách. Maximum výskytu onemocnění je v létě. Ke kontaminaci potravin může dojít znečištěnýma rukama, stolicí nebo močí nemocných nebo bacilonosičů, nebo nepřímo, prostřednictvím různých kontaminovaných předmětů, jako jsou kapesníky, jídelní příbory, záchody aj.

Původcem onemocnění je bakterie Salmonella typhi z čeledi enterobakterií. Diagnostika akutních infekcí se opírá o kultivaci původce z análního výtěru. Další možností je nepřímý průkaz, tzn. průkaz specifických protilátek z krve.

V běžné praxi se stanovují protilátky proti antigenům O (4, 5, 12 a 9, 12) a antigenům H (d, b a 1, 2) aglutinací. Při podezření na Salmonella typhi - břišní tyfus se stanovují protilátky proti antigenu Vi. Specifické protilátky se objevují v séru asi pátý den onemocnění. Stanovení Vi protilátek je vhodné provést metodou nepřímé hemaglutinace, která je citlivější než běžná aglutinace. Pro onemocnění břišním tyfem je typická přítomnost protilátek proti antigenu "Vi" a antigenu "d".

Na fotografii je pozitivní reakce ve sloupci 8 destičky (antigen Vi) a ve zkumavce s antigenem "d".

Výsledek reakce hemaglutinace

loga
Zavřít