Příklady

Označte správné odpovědi.

Muž, 35 let, VŠ, samoplátce. Přichází pro vyšetření protilátek proti T. pallidum před odjezdem do USA (pracovní pobyt), kde je toto vyšetření v těchto případech vyžadováno. Bez potíží. Vzorek pacienta je v řádku E.
 

Vyhodnoť výsledek reakce:

Pacientka, 21 let. Odeslána na vyšetření z kožní kliniky, kam byla předána svým gynekologem pro nález na genitáliích. V anamnéze pacientka uvádí nechráněný pohlavní styk s cizincem na dovolené o prázdninách v Itálii. Vzorek pacientky je v řádku Q.
 

Vyhodnoť výsledek reakce:

Pacient, 18 let, přichází na vyšetření z infekční kliniky pro potíže spojené s průjmem, zvracením, myalgií a bolestí hlavy. V anamnéze uvádí účast na venkovské zabijačce. Proveden odběr na vyšetření protilátek proti Yersinia enterocolitica.
Vzorek pacienta je ve sloupci 4.

Vyhodnoť výsledek reakce:

Pacient, 37 let, přichází z infekční kliniky. Je po návratu z Asie. Pacient má vysoké horečky, nevolnost, nechutenství, kožní vyrážku, zvětšenou slezinu a játra, křeče v břiše a leukopenii. Sérum pacienta odesláno na vyšetření protilátek proti Salmonella typhi.

Vzorek pacianta je v řádku 4 antigen Vi a ve zkumavkách s antigeny d, b a 1,2

Vyhodnoť výsledek reakce ve smyslu přítomnosti onemocnění břišním tyfem:

Žena, 24 let, 12. týden gravidity. Bez potíží. Pravidelná kontrola v rámci běžného screeningu v těhotenství. Odebrána krev na stanovení protilátek proti T. pallidum. Proveden vyhledávací test TPHA a RRR. Na fotografii je výsledek TPHA, vzorek pacientky je v řádku D.

Vyhodnoť výsledek reakce:

loga
Zavřít