Kazuistika 3

Media

Brucela je zvířecí i lidský parazit, který neobyčejně dobře proniká do tkání. Onemocnění zvané brucelóza primárně postihuje domácí zvířectvo a je přenosné na člověka. Patří tedy mezi antropozoonózy. Na člověka se nejčastěji přenáší Brucella abortus, která způsobuje zmetání hovězího dobytka, tj. Bangovu nemoc, a Brucella melitensis vyvolávající maltskou horečku (především u koz). Postiženi jsou hlavně zemědělci při chovu dobytka, veterináři a zaměstnanci jatek.

Infekce proniká do těla kůží, putuje do lymfatických uzlin a odtud do dalších orgánů. Kromě přímého kontaktu s nemocným zvířetem je častým zdrojem infekce pro člověka též tepelně neošetřené mléko a výrobky z něj. Nákaza se projevuje bolestí hlavy, slabostí, pocením, třesavkou, bolestmi v kloubech, nepravidelnými horečkami, hubnutím a hnisavými afekcemi. U těhotných může dojít k potratu či nitroděložnímu odumření plodu. Bez léčby může přejít do chronického stadia, které přetrvává měsíce až léta. Bývají postiženy klouby, kosti, pohlavní ústrojí, může se vyvinout neuróza. Diagnóza se potvrdí sérologicky, stanovením protilátek přímou aglutinací.

Na fotografii mikrotitrační destičky je v prvním řádku umístěna pozitivní kontrola s titrem 640, negativní kontrola je v řádku B pozice 2-9. Všechny vzorky jsou negativní.

Výsledek reakce aglutinace

loga
Zavřít