Kazuistika 2

Media

Klasická alergie, která se projeví při styku s určitým alergenem, je charakteristická okamžitou a často silnou reakcí imunitního systému. Jedná se o přehnanou, nepřiměřenou reakci imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, mezi příznaky alergie patří vyrážky, rýma, podrážděná pokožka, otoky, rýma, únava, průjem a zvracení až po anafylaktický šok, který může končit smrtí. Obvykle se tyto příznaky objeví v průběhu několika minut po styku s daným alergenem, někdy se mohou opozdit i o několik hodin. Při styku s původcem alergie tělo produkuje specifické protilátky třídy IgE. Imunitní systém zareaguje uvolněním histaminu a dalších přirozeně se vyskytujících chemických látek v těle.

Lokálními symptomy mohou být:

  • zduření nosní sliznice (alergická rýma)
  • zarudnutí a svědění nebo otoky očí (alergický zánět spojivek)
  • zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost, někdy doslova astmatický záchvat
  • pocit zaplnění až bolesti v uších, zhoršení sluchu vlivem neprůchodné Eustachovy trubice
  • ekzém, vyrážka (kopřivka) a další kožní reakce
  • bolesti hlavy

Systémová alergická reakce se nazývá anafylaxe. V závislosti na míře závažnosti může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Takový život ohrožující stav se nazývá anafylaktický šok.

Atopie je dědičně založený sklon k alergii, má proto zřetelný rodinný výskyt. U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci.

Na fotografii je pozitivní výsledek s antigeny "domácích mazlíčků" - psa (srst, epitelie), morčete, krílíka, papouška a antigeny trav - srha a tomka

Výsledek reakce multiplexové analýzy

loga
Zavřít